A balatonföldvári kikötő






A Kulipintyóban nyaralt Széchenyi Zsigmond






Kandó Kálmán villája






Seregi József millenniumra készült Balaton szobra






Nyomozás Heltai gyilkosa után






A Városháza egykor Rákosi Jenő villája volt






A Veszprémi Családi Pince borai






Szőlőprés 1836-ból a Veszprémi Pincénél






Borok a Buzás borpincében






Buzás borok






Gutman László aranyérmes rozéja






Fáncsi Hegyi Pincészet kóstolóterme







Kezdő oldalra

vissza

Úgy 10 millió esztendővel ezelőtt hazánk területén a sekély vizű Pannon-tenger hullámzott. A pleisztocén kor kezdetén (2,5 millió éve) levonult a Pannon-tenger, nyomában vastag homok-és agyagréteg maradt, ezek a rétegek adják ma is a Dél-balatoni borvidék termőtalaját. A geológiai folyamatok ezután sem szűntek meg, 20-22 ezer évvel ezelőtt keletkezett több leszakadással a Balaton.



BALATONFÖLDVÁR TÖRTÉNETE NAPJAINKIG

A Balaton közel 200 km-es partvonalának változatos tájrészletei páratlan élményt nyújtanak. A Balatonboglár-Balatonvilágos között elterülő tájrészletet a homok jellemzi, a tó szélén bársonyos homok húzódik, itt találjuk a Balaton legjobb strandjait. Ezen a partszakaszon fekszik Balatonföldvár, ahol már a kelták is megtelepedtek, védelmükre földvárat építettek, innen a település 1896-os elnevezése: Balatonföldvár. A kelták után a rómaiak vették birtokba a vidéket, majd a honfoglaló magyarok is megtelepedtek az akkor mocsaras Balaton-parton. A honfoglalást követő évszázadokból nem sok írásos emlék maradt Földvárról. A török kiűzése után Földvárpuszta a Széchényi-család birtokainak részét képezte. A Széchényi-család háziorvosa dr. Korányi Frigyes volt, akinek javaslatára 1894-ben elkezdték parcellázni azt a területet, ahol két esztendővel korábban Cholnoky Jenő földrajztudós leírása szerint éjszakánként nádi farkasok vonítása hallatszott. A hozzáértő munka eredményeképpen a 80 holdnyi elegyengetett, fásított területen 40 gyönyörű villa épült, Balatonföldvár az arisztokrácia, a magas hivatali és katonai körök kedvelt üdülő helye lett. A két világháború között a déli part egyik legfelkapottabb fürdőhelye volt, az arisztokrácia mellett megjelentek művészeink, tudósaink is, így például Kvassay Jenő, Kandó Kálmán, Bajor Gizi, Németh László, Szabó Lőrinc, Rákosi Jenő, Rákosi Szidi. Balatonföldvár népszerűségére jellemző, hogy 1937 nyarán Windsor hercege, az egykori király, feleségével együtt két hetet töltött a fürdőhelyen. A második világháborút követően egyre-másra épültek a szállodák, vállalati üdülők és magánüdülők. A települést 1992-ben várossá nyilvánították, melynek tisztaságára, rendezettségére a város vezetése nagy figyelmet fordít. A befektetett munka jutalma nem maradt el, mivel a város 1994-ben Európa-díjat nyert, 1995-ben pedig a „Virágos Magyarországért” versenyben első helyezett lett.



KI ÖLTE MEG HELTAI KÁROLYT?

Balatonföldvár és környékének idegenforgalmi fellendítése céljából 2008-ban megalakult a Balatonföldvári Kistérségi Turisztikai Egyesület, amely tizenhárom települést foglal magába (Balatonföldvár, Balatonőszöd, Balatonszárszó, Balatonszemes, Bálványos, Kereki, Kötcse, Kőröshegy, Pusztaszemes, Szántód, Szólád, Teleki és Nagycsepely). A Turisztikai Egyesület különféle rendezvényekkel, programokkal, kiadványokkal várja a fürdővendégeket és a környéket megismerni kívánó turistákat. A tavaszi sikeres Nyitott Balaton akció után, az Ősszel is Balaton! akcióhoz való csatlakozással arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy a Balatont nem csak nyáron érdemes felkeresni. Nagyon ötletes módja Balatonföldvár látnivalóinak megismerésére a „Keresd a nyomokat!” kiadványuk, melynek segítségével egy izgalmas nyomozós túrát járunk végig, ezután tudjuk meg, hogy a balatonföldvári Hungária kaszinóban ki ölte meg Heltai Károlyt. Nyomozós túránk közben végigsétálunk a hangulatos platánsoron és megismerjük a fürdőváros építészeti és természeti értékeit.



BORÁSZATOK A KÚRIÁK VÖLGYÉBEN

Balatonföldvár nem csak a fürdőszezonban várja a vendégeket, hanem minden évszakban, így ősszel is, amikor a várostól délre fekvő Somogyi-dombság lankáin elkezdődik a szüret. A Balatonboglári borvidéken már a kelták és a rómaiak is szőlőt termesztettek és bort készítettek. A folyamat azóta sem szakadt meg, napjainkban huszonegy település tartozik a borvidékhez, a szőlőültetvények a lösz és a középkötött vályogtalajokon bőven teremnek, s a jól megválasztott fajtaszerkezetnek köszönhetően kiváló borokat adnak. A Balatonboglári borvidékhez tartozik a Balatonföldvártól 15 km-re levő Kötcse, amelyet a kúriák völgyének is emlegetnek. A Somogy-megyei településen a XIX. században tizenkilenc kisnemesi kúria épült, ebből napjainkra kilenc maradt meg, ezekből négy műemléknek számít.



OLASZRIZLING ÉS IRSAI OLIVÉR

Kötcsét nem csak a látnivalói miatt keresik föl a turisták, hanem az itt található borászatok, pincészetek miatt is. A borvidék zászlósbora az olaszrizling, de majd minden borászatnál megtalálható napjaink sláger bora, az Irsai Olivér is, nincs ez másként a kötcsei Csillagó dűlőben található Veszprémi Családi Pincészeténél sem. A 200 éves, eredeti állapotában felújított, régi borászati eszközökkel és bútorokkal berendezett épületben előzetes bejelentkezés után tartják a borkóstolókat. A 2010-ben alapított Buzás Borok elsődleges célja a Kötcse-Szólád hegyközség területén termelt kiváló minőségű szőlők feldolgozása és borrá nemesítése. Buzás János kötcsei pincéjében elsősorban fehér és rozé borokat készítenek, különösen a 2013-as Merlot- Kékfrankos rozé-házasítás figyelemre méltó, amely a tulajdonos szerint a 2011-es év szerencsés csillaga alatt született.



JOGÁSZBÓL BORÁSZ

Hosszú utat tett meg a joghallgató Gutman László, míg borásszá vált és 2008-ban palackba került az első Gutman bor. A Gutman borpince hegyoldalban található, a teraszról csodálatos balatoni látképben gyönyörködhetünk, miközben ízlésünk szerint fehér, vörös vagy rozé bort kortyolhatunk. Az itt kóstolható rozé borok kiváló minőséget képviselnek, nem véletlen, hogy a 2013-as Szóládi Merlot Rozé az Országos Miklós-napi rozé borversenyen aranyérmet nyert. A Fáncsi-hegy oldalában található Fáncsi Hegyi Pincét 2011-ben vásárolta meg a Bode-Vin Kft., melynek tulajdonosai Bogáromi János és neje. Az elegáns kóstolóteremben nyolc féle bort kóstolhatunk, amihez borkorcsolya is dukál. A feltörekvő borászat máris sikerként könyvelheti el, hogy 2014-ben a 46. Kékszalag Vitorlásverseny hivatalos bora a Fáncsi Hegyi Pincészet Semillon bora lett. Végezetül következzen a Bode-Vin Kft mottója, miszerint „Aki ma ellátogat hozzánk, vendégünk lesz holnap is”, úgy gondolom, hogy ez a találó mondás igaz a meglátogatott kötcsei pincékre és Balatonföldvárra is.

Polgár Zoltán
(2014.10.12.)


Kezdő oldalra

vissza