Életkép a Diási Strandról






Bala Toni






Kerámiaház






Pásztorház






Szent Ilona templom






Antikkályha gyűjtemény






Kovácsmester






Az Állatfarm






Darnay Bormúzeum






Részlet a Bormúzeumból






Kántás Andor pilóta







Kezdő oldalra

vissza

A Keszthelyhez közeli, közel négyezres lélekszámú Gyenesdiás kétségkívül legnagyobb vonzereje a fövenyes Balaton-part. Gyenesdiáson két családbarát strand és Bala Toni, a Balaton-part kedves kabalafigurája várja a pihenni, fürdeni vágyókat. A Diási Játékstrand 2010-ben és 2011-ben is elnyerte a Balaton régió legjobb strandjának járó címet. A Gyenesi Lidóstrand fövenyes partú strandja a kisgyermekes családok kedvelt fürdőhelye, itt nyugalmat és családias hangulatot találnak az ideérkező családok.



KERÁMIAHÁZ, PÁSZTORHÁZ

Ha nem alkalmas az időjárás fürdőzésre, akkor is érdemes Gyenesdiást fölkeresni és egy kényelmes séta keretében megismerkedni a település értékeivel, induljunk hát el a mesterségek nyomában. Ha Keszthely felől érkezünk, Gyenesdiás szélén a vályogból épült, nádfedeles, közel 160 éves Kerámiaház fogad, ahol Magyarország legjelentősebb fazekas hagyományokkal rendelkező régióiból származó (pl. mezőkövesdi, herendi, korondi, magyarszombatfai) kerámia dísz-és használati tárgyakkal várják az érdeklődőket. A Kerámiaházban bizonyságot szerezhetünk arról, hogy a magyarok évszázados bölcsessége, leleményessége kikutatta, hogyan lehet a silányan termő földből megélhetést teremteni, hogyan lehet túltenni az alkimistákon, s sárból aranyat csinálni… Ha kigyönyörködtük magunkat a színpompás kerámiákban, a szomszédos Pásztorházban megtekinthetjük a gyenesdiási avar történeti kiállítást, melynek anyaga 2012-ben a keszthelyi Balaton Múzeumból került ide. Az avarok a VI. század második felétől uralták a Kárpát-medence Pannóniai területét. Gyenesdiáson találták meg a VII. század legnagyobb katonai vezetőjének érintetlen sírját, amelynek külön érdekessége, hogy a vezér 2 méter magasságú lehetett, ami abban a korban igen csak ritkaságnak számított. A vezér sírját eredeti formájában láthatjuk, mellette interaktív táblák segítségével betekintést nyerhetünk az avar kultúra emlékeire. A Pásztorház fölötti temetőben magasodik a kalandos építési körülmények között emelt Gyenesi Szent Ilona templom, amely az ország egyetlen Szent Ilona temploma.



EGYEDÜLÁLLÓ ANTIKKÁLYHA GYŰJTEMÉNY

Gyenesdiás különleges látványossága a Feldiás településrészben található Antikkályha magángyűjtemény, amely az egész országban egyedülállónak számít. A közel 400 darabos, öntöttvas kályhagyűjteményben, az 1800-as években használatos kályhákat láthatjuk, amelyek jelen állapotukban is megfelelnek a kor fűtéskövetelményeinek.



A kályhagyűjtemény darabjait eredeti katalógusok alapján a szenvedélyes gyűjtő, Vaszkó Ernő újította föl. A kályhagyűjtemény megtekintése után, ráadásként megcsodálhatjuk a kiállítás teraszáról nyíló csodálatos balatoni panorámát. A kiállítás megtekintése ingyenes, de előzetes bejelentkezés szükséges (83-314-581 vagy 30-302-9495). Felnőtteknek, gyerekeknek egyaránt érdekes látnivalóval szolgál a Felgyenesen található Kovácsműhely, ahol Murmann Marcell kézi tűzikovács mester segítségével bepillantást nyerhetünk az egyik ősi kézműves mesterség rejtelmeibe, sőt, akár magunk is kipróbálhatjuk, hogy a vasat addig kell verni, amíg meleg… A kovácsmester szakértelmét bizonyítja, hogy évtizedek óta a keszthelyi Ipartestület tisztes iparosa címmel büszkélkedhet. Látogatásunk előtt érdemes bejelentkeznünk a 83-316-793-as vagy a 30-255-1128-as telefonszámon. Az Antikkályha gyűjtemény közelében található Állatfarmon a gyerekek és a felnőttek testközelből ismerkedhetnek meg az itt élő háziállatokkal, a bátrabbak még a kecskefejést is kipróbálhatják. Az Állatfarmra való látogatás előtt érdeklődjünk a 30-901-2424-os telefonszámon.



DARNAY BORMÚZEUM ÉS SZŐLÉSZETI BEMUTATÓUDVAR

Gyenesdiás környékén már a rómaiak idejében is foglakoztak szőlőműveléssel, ez az ősi mezőgazdasági munka azóta is szinte töretlenül folytatódik a Balaton fölötti lankákon. A település egyik legújabb látnivalója a 2012. év végén megnyitott Darnay Bormúzeum és Szőlészeti Bemutatóudvar. A középkori boronapince mestergerendáján olvasható évszám szerint a diási pince 1644-ben épült, majd az 1800-as évek közepe táján építették hozzá a présházat. Dr. Darnay-Dornyai Béla (1687-1965) az I. világháború után örökölte a gyenesdiási öreg borospincét. A roggyant, düledező pincét valószínűleg sokan lebontották volna, míg Darnay doktor felfedezte a néprajzi kincseket a pincében, ezért őseredeti állapotába helyreállítatta. A természetjárók jól ismerik Darnay Béla ismeretterjesztő munkásságát, amelyek közül kiemelkednek a bakonyi, a Balaton-felvidéki és a Salgótarján környéki tájismertető munkái. A Bakony kutatójaként több Bakony útikalauz szerzője, emlékét napjainkban sárga sáv jelzésű turistaút őrzi a Bakonyban. Darnay Béla a keszthelyi Balaton Múzeum igazgatójaként szívügyének tekintette a Keszthelyi-hegységnek és környékének feltárását és ismertetését. A hálás utókor a Keszthelyi-hegységben sétautat nevezett el a polihisztor kutatóról.



A rendszerváltás után elhanyagolt állapotba került a török-kori pince, majd 2012-ben a köz számára pályázati úton Gyenesdiás Önkormányzata és a Forrásvíz Természetbarát Egyesület jóvoltából megújulhatott, s ma már Bormúzeumként várja a látogatókat. A felújított pinceépületben, illetve a keszthelyi Georgikon Majormúzeum kihelyezett kiállításán megismerkedhetünk a környék szőlészeti és borászati múltjával és megkóstolhatjuk a jellegzetes Balaton-felvidéki borokat. Látogatásunk előtt érdeklődjünk a Tourinform Irodában (83-511-790) a nyitva tartás felől.



KALANDOS REPÜLÉS SÁRMELLÉKRŐL AUSZTRÁLIÁBA

Gyenesdiás dr. Darnay Bélán kívül még jó néhány egykor itt élő vagy jelenleg is itt lakó nagyszerű emberrel büszkélkedhet. Napjainkban világhírnevet szerzett a községben élő Kántás Andor, aki 2002. november 2.-án a sármelléki repülőtérről indult „világgá” Lúcia nevű kisrepülőgépén, majd 17 országot átrepülve 2003. január 30.-án Sydneyben landolt. Említésre méltó, hogy a magyar gyártmányú, 100 lóerős és 280 kilogramm súlyú Apolló-fox kisrepülőgép 150 km/óra átlagsebességre képes. A kalandokban bővelkedő, 21 ezer kilométeres sikeres repülés után elmondhatjuk, hogy Kántás Andor méltó utódja az óceánt 1931-ben átrepülő Endresz Györgynek. A nem mindennapi utazás emlékeit megtekinthetjük a gyenesdiási Pilot Inn étteremben berendezett kiállításon, ahol az olasz fogásokon és a hagyományos magyaros ételeken kívül a kalandos utazás emlékeiből is ízelítőt kaphatunk.

Polgár Zoltán
(2013.06.04.)


Kezdő oldalra

vissza