Dobai Erdődy kastély







Részlet a dobai kastélyparkból







Dégi Festetics kastély







Hollandi-ház






Edelényi L'Huiller-Coburg kastély







Edelényi kastélybelső








Kezdő oldalra

vissza

Magyarországon napjainkban is szép számmal találunk különböző stílusokban épült kastélyokat és kúriákat. A kastélyok elválaszthatatlan része a kastélypark, melynek tervezése épp olyan művészi tevékenység, mint az épületé. Gyakran a kastély tervezője tervezte a kastélyparkot is, ebben az esetben nagyon harmonikus együttes jött létre. Sajnos a II. világháború és az azt követő időszak sokat rontott a kastélyok és a kastélyparkok állapotán, sok épület megrongálódott, de szerencsére vannak olyan kastélyok és kastélyparkok, amelyek a régi pompájukban várják a látogatókat. Az utóbbi években –az európai uniós forrásoknak köszönhetően- több kastély és kastélypark felújításába fogtak, s rövidesen várhatóak lesznek az eredmények.



A DOBA-SOMLÓVÁRI ERDŐDY KASTÉLY PARKJA

Az első meglátogatott kastély a klasszicista stílusú Doba-Somlóvári Erdődy-kastély, ahol helyreállítják Magyarország egyik legértékesebb, s egyben legveszélyeztetettebb történeti kertjét. A Doba-Somlóvári Erdődy-kastélypark európai szinten számon tartott terület, jelentősége abban rejlik, hogy az Esterházy hercegek híres francia építésze, Charles Moreau akadálytalanul valósíthatta meg a XVIII. századi Angliában létrejött klasszikus tájkerti stílust a Dobai kastélypark kialakításánál. Charles Moreau által tervezett kastély dombtetőre épült, ezért körpanoráma tárulkozott a szomszédos falvak templomtornyai és a Somló-hegy ormán álló Somló vár felé. Ezekre a jellegzetes építményekre un. nyiladékok biztosították a rálátást, amelyeket mára sajnos benőttek a fák, ezért a munka egyik legfontosabb része a nyiladékok újbóli kialakítása. A felújítás során megújul a park négy halastava, egyedülálló vízrendszere, valamint visszaáll a park történetileg hiteles térszerkezete. Megújul a kert növény-és faállománya és pótolják az elpusztult történeti egyedeket. A felújítás után újból elérhetők lesznek a park főbb részei –a tavak, a Szerelem-domb és a Cser-domb is- és az összes megépülő híd. A parkban élő madarak megtartására a tervek szerint 50 mesterséges élőhelyet telepítenek. A kastélypark a felújítás után a turisták számára szabadon látogatható lesz.



A DÉGI FESTETICS KASTÉLY PARKJA

A Dobai-kastélypark felújításával szinte egyidőben elkezdődött a Dégi Festetics-kastély történeti kertjének felújítása. Eredeti, XIX. századi formájában újul meg a Fejér megyei Dég klasszicista kastélya körüli park, amely Közép-Európa egyik legnagyobb angolparkja. Három patak találkozásánál hozták létre az eredetileg 300 hektáros parkot 1813 és 1820 között Festetics Antal megbízásából.

A park tervezőjét nem ismerjük, de felmerül, hogy a klasszicista kastély alkotójában, Pollack Mihályban kell keresnünk a kert megálmodóját. A panorámát gondosan megtervezték a park építésekor, a tágas tisztások és a hosszú nyiladékok még jobban kiemelték a kastély képét, amelynek homlokzata már 14 km-ről látható volt. A park falu felőli szélén terült el a nagy konyhakert, amelyben a Pollack által tervezett klasszicista Narancsház és tizenkét dézsmapince kapott helyet. A kastély romantikus hangulatát erősíti a tó partján álló Hollandi-ház és a távolabb feltűnő klasszicista templom, amely szintén Pollack műve. A felújítás során rendezik a tó és a kastély közötti területeket, így helyreáll a tó és a kastély eredeti vizuális funkciója. Újjáépül a tó legnagyobb szigetére átvezető faszerkezetű gyalogoshíd és elbontják a tájba nem illő vasbeton fürdőmedencéket. Jelentős munka lesz a csaknem másfél kilométer hosszú tóból kikotorni az elmúlt évtizedekben felhalmozódott hatalmas mennyiségű iszapot, ezáltal megszűnik a jelentős károkat okozó árvízveszély. A vízi és nedves élőhelyek megőrzésével, létrehozásával, helyreállításával sokat tesznek a meglevő természeti értékek védelméért. A turisták kényelmét szolgálja majd az eredeti formájában megépülő 11 gyalogoshíd és a 3,2 km hosszú sétaút.



MEGÚJUL AZ EDELÉNYI L’HUILLIER-COBURG KASTÉLY ÉS PARKJA

A Fejér megyei Dégről sokat kell utaznunk, míg a Borsod megyei Edelénybe érünk, ahol nemcsak a kastélypark újul meg, hanem az ország egyik legnagyobb és legjelentősebb barokk kastélya, a L’Huillier-Coburg kastély is. Az 1713-30 között épült kastélyt a lotharingiai származású L’Huillier Ferenc János egri várkapitány építette. A kastély felújítás első szakaszában teljesen megújult a kastély és két melléképületének teljes külső homlokzata és a belső terek nagy része. Elkészült az az összefüggő rokokó falképtár, amely Magyarország legnagyobb összefüggő falkép együttese. Technikai érdekesség, hogy az edelényi az egyetlen olyan kastély hazánkban, amelyet földhővel fűtenek, ezáltal elérhető, hogy a téli időszakban sem kell bezárni az épületeket a magas fűtésszámlák miatt.

Nemcsak a kastély épület, hanem annak külső környezete is megújul, visszaáll a kastély sziget-jellege, mivel az eredetileg szigetre épült kastélyt körbeveszi a Boldva, ez Magyarország egyetlen kastélyszigete. A kastély könnyebb megközelítését teszi majd lehetővé az a felépülő fahíd, amely az Óvárost és a kastélyszigetet köti össze.

Polgár Zoltán
(2012.11.27.)


Kezdő oldalra

vissza