Veszprémi vár a régi időkben







Veszprémi vár napjainkban







Szent Mihály Főszékesegyház







Dr. Udvardy György érsek







Megújul az Érseki Palota is







Várnegyed felújítása







Várnegyed felújítása







2023-ban Európa Kulturális Fővárosa Veszprém lesz







Kezdő oldalra

vissza

Veszprém vára az esztergomi és székesfehérvári várakkal együtt egyike volt legkorábbi várainknak. Veszprémnek fontos szerepe volt a kereszténység bevezetéséért vívott harcban is, I. István itt győzte le Koppány seregeit. A város 1001-től az első püspöki székhely az országban, melyet I. István király alapított. Veszprém I. István király feleségének, Gizellának a kedvenc tartózkodási helye volt. Később évszázadokon át a veszprémi püspökök koronázták meg a magyar királynékat, ezért kapta Veszprém a „királynék városa” megtisztelő címet. A Veszprémi Főegyházmegye a tizenkét hazai római katolikus egyházmegye egyike, melynek hagyománya és kultúrája régmúltra nyúlik vissza. Jelenlegi főpásztora, dr. Udvardy György érsek 2020-ban választotta az egyházmegye mottójának a Gizella Kápolna kőtábláján található feliratot: „Őseink hite a jövő reménye”.

A várnegyedben található, évszázados múltra visszatekintő egyházi építményeknek napjainkra már igencsak leromlott a külső és a belső állaga, ezért a legjobbkor jött a Magyar Kormány támogatásából 2021-2025. között megvalósuló veszprémi várnegyed felújítási beruházás, melynek során 18 épület, 35 ezer négyzetméter épített és mintegy 10 ezer négyzetméter szabad terület újul meg. A vár történetében ilyen teljeskörű felújítást utoljára a barokk korban (250 éve) végeztek. A Veszprémi Főegyházmegye tulajdonában lévő épületek külső és belső felújítása mellett turisztikai látványosságok is készülnek, amelyek a várnegyedet, magát a várost és a régiót is vonzóbbá teszik a lakosság és az ideérkezők számára. A fejlesztés egyszerre hitéleti, építészeti, funkcionális, turisztikai és munkahelyteremtő beruházás. A projektet a Castellum Vagyonkezelő Igazgatóság gondozza, amely a Veszprémi Főegyházmegye igazgatóságaként jött létre 2020-ban. Célja nemcsak a műemlékvédelmi fejlesztés és a felújítás, hanem a hosszú távú üzemeltetés is.

A teljes várnegyed fejlesztés 2025-ig tart, de már a jövő év is nagy jelentőségű lesz, a felújítás ugyanis megáll egy időre, bekapcsolva ezzel bizonyos épületeket és tereket a Veszprém-Balaton 2023 Európai Kulturális Fővárosa programsorozatba. Cél, hogy 2023-ra egyházi és kulturális rendezvények a várban megtarthatóak legyenek, valamint elkészüljön a 18 beruházásban érintett épület tető- és homlokzati rekonstrukciója. A tervek szerint jövőre látogathatóvá válik az Érseki Palota egy része. A Szent Mihály Főszékesegyház liturgikus eseményekre alkalmassá válik, így a húsvétvasárnapi feltámadási szentmisén már együtt ünnepelhetnek a hívek. A műemlék-helyreállítás munkaközi állapotát a Work in Progress ’23 nyitókiállítás mutatja majd be. A látogatók tematikus útvonalakon járhatják be az addig elzárt várnegyed épületeit, így a Körmendy Házat és a Biró-Giczey Házat, valamint egyes kerteket. Bepillanthatnak a kulisszák mögé: megtudhatják, hogyan zajlanak a kutatások, restaurálások, az építészeti tervezés. 2024-ben a kivitelezés folytatódik, hogy 2025-ben lezáruljon a teljes műemlék-helyreállítás. 2025-ben nyílnak meg a Veszprémi Főegyházmegye állandó kiállításai, például az Érsekségi Kincstár. A Főegyházmegye történetét bemutató interaktív kiállításnak a Kisszeminárium ad otthont. A Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény állandó kiállítása a Körmendy Házban, időszaki tárlatok pedig a Piarista Gimnázium földszinti tereiben lesznek látogathatók.



Polgár Zoltán

(2022.12.01.)


Kezdő oldalra

vissza