Ősfenyő belépő
Miocén erdő egyik rekonstruált állata(1)
Miocén erdő egyik rekonstruált állata(2)
Kis vizes élőhely
A híres "tarnóczi kövesült fa"
Nagy Júlia
Rónai Kálmánné
László András
Az idén kilencedik alkalommal tartják az Uniós Fejlesztések Nyílt Napja országos rendezvénysorozatot, amelyhez csatlakozva Magyarország hat nemzeti parkja szervez programokat, a programokat a Bükki Nemzeti Parkban, a Balaton-felvidéki, az Őrségi, a Hortobágyi, a Kőrös-Maros és a Kiskunsági Nemzeti Parkban rendezik meg.
A Nyílt Nap keretében június elsején, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) ipolytarnóci területén sajtótájékoztatót tartottak és „Vulkán nappal” várták az érdeklődőket. A sajtótájékoztatóra érkezett újságírókat Nagy Júlia, a BNPI kommunikációs osztályvezetője köszöntötte, majd átadta a szót a BNPI igazgatójának, Rónai Kálmánné igazgató asszonynak. Az igazgató asszony elmondta, hogy a BNPI már 2004-2006 között is sikeresen pályázott EU-s forrásokra. Ebben az időszakban került sor Ipolytarnócon egy többlépcsős térségi turisztikai fejlesztésre, ekkor került átadásra az új Látogatóközpont épülete, az „Ősfenyő belépő”, amely évente 50-70 ezer fő látogató számára biztosít kulturált körülményeket. A 2007-2013 közötti tervezési időszakban 48 pályázati támogatást nyert el a BNPI. A támogatás keretén belül az Ipolytarnóci Ősvilági Pompeji turisztikai célú fejlesztése II. ütemének a megvalósítása is megtörtént, ekkor került sor a miocén erdő, a lombsétány, az üvegház, valamint a játszótér és a 45 fő kapacitású étterem kialakítására.
A 2014-2020 közötti időszakban is jelentős fejlesztések történnek, melyek- a teljesség igénye nélkül- a következők:
- Szomolyai kaptárkövek állagmegóvása
- A Natura 2000 területek természetvédelmi fenntartása
- 38 barlang és közvetlen környezetének védelmi beavatkozása
- Vizes és vízi élőhelyek fejlesztése a Mátrában, a Keleti-Cserhátban és az Ipoly-völgy területén
- Mátrafüreden új látogatóközpont kialakítása
- A Bükk kapujában, Miskolcon Szeleta-park Látogatóközpont építése
Az igazgató asszony tájékoztatója után az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) részéről László András, a fejlesztéspolitikai kommunikáció összehangolásáért felelős miniszteri biztos úr elmondta, hogy mintegy 40 milliárd forintot fordít a kormány a 2014-2020-as időszakban a Széchenyi 2020 programban a nemzeti park igazgatóságok csaknem száz projekt keretében megvalósuló fejlesztéseire. Az Ipolytarnócon tartott rendezvény is népszerűsíti azokat a fejlesztéseket, amelyek hozzájárulnak Magyarország természeti értékeinek megőrzéséhez és megismertetéséhez.
Az ipolytarnóci tematikus nap különleges eseménye volt a „vulkánshow”, melyen Harangi Szabolcs professzor bemutatott egy miniatűr vulkán kitörést. A kőzetbemutatón a látogatók megismerhették az évmilliók dokumentumait, megtudhatták, hogy mi a feladata egy természetvédelmi őrnek és megcsodálhatták a kisvizes élőhelyek élővilágát. Akik madarakra voltak kíváncsiak, szakképzett madarász vezetésével madárlesre indulhattak a Lombkorona tanösvényen. Izgalmas és érdekes volt Szarvas Imre túravezetése, melynek során a jelenlevők időrendben megismerhették Ipolytarnóc történetét a jelenkortól a vulkáni katasztrófáig.
Polgár Zoltán
(2019.06.05.)