Napraforgós logó






Nógrád, Jó Pásztor Apartman ház






Nógrád, Jó Pásztor Apartman ház szobája






Nógrádi vár






Alsópetény Levendula-ház






Alsópetény Körte-fa ház






Alsópetény Körte-fa ház szobája






Alsópetény Körte-fa ház konyhája






Alsópetény, Templom domb






Cserhátsurány, Flamingó Vendégház






Cserhátsurány, Flamingó Vendégház szobája






Cserhátsurány, Jó Palócok Vendégház






Cserhátsurány, Jó Palócok Vendégház Wellnese






Cserhátsurány öreg temploma






Hollókő, Kemencés Vendégház






Hollókő, Kemencés Vendégház szobája






Hollókő faluképe






Felsőtold, Felső Fogadó






Felsőtold, Felső Fogadó társalgója







Kezdő oldalra

vissza

Az Írott-kőtől Hollóházáig tartó 1118 kilométer hosszúságú Országos Kéktúra végigjárása különleges élményt jelent a vállalkozó kedvű természetbarátoknak. A túra külön előnye, hogy a teljesítés nincs időhöz kötve, mint ahogy az sem, hogy egyszerre mennyi utat tesz meg a vándor, hol kezdi el és hol fejezi be a túráját. A szervezésre azonban nagyon oda kell figyelni, amelynek egyik sarkalatos pontja a megfelelő szálláshely kiválasztása. Szállás szempontjából elsősorban a falusi szálláshelyek jöhetnek számításba, melyeknek előzetes lefoglalása egyfajta rizikót is jelent, mivel megfelelősége csak a helyszínen derül ki. Az előre nem látható kellemetlenségeket elkerülhetjük, ha „napraforgós” Nemzeti Tanúsító Védjeggyel jegyzett falusi szálláshelyet foglalunk. A „napraforgós” Nemzeti Tanúsító Védjegy hazánkban az egyetlen, egységesen elismert, országos minőségbiztosítási rendszer, melynek alapvető célja a falusi szálláshelyek osztályba sorolása.



FALUSI SZÁLLÁSHELY NAPRAFORGÓVAL

A „falusi szálláshely napraforgóval” védjegy a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) által létrehozott és működtetett tanúsító védjegy, amelynek alapvető célja, hogy garanciát nyújtson a szálláshelyszolgáltatás-nyújtás minőségével a szakmai elvárásoknak megfelelő színvonalon. A szálláshelyeken kint levő napraforgó embléma a falusi magánszállás minősítő jele, amelyet csak a FATOSZ által minősített szálláshelyek használhatják. A napraforgók száma a szálláshelyek minősítésére szolgál, akárcsak a csillagok a szállodáknál. A napraforgók száma egytől négyig terjedhet. Napjainkban országszerte mintegy 750 napraforgós szálláshelyet tartanak nyílván, ebből 30 az Országos Kéktúra útvonalán található. A Cserháton átvezető Kéktúra útvonal kiemelkedik a napraforgós szálláshelyek tekintetében, mivel a 124 kilométeres cserháti szakaszon tíz napraforgós szálláshelyen pihenhetjük ki vándorlásunk fáradalmait. Ezek után induljunk hát útra, keressük föl a Cserháton áthaladó Országos Kéktúra mentén található, napraforgós védjeggyel rendelkező falusi szálláshelyeket.



NÓGRÁDTÓL INDULUNK

Az Országos Kéktúra a Börzsönyből Nógrád községnél lép be a Cserhát területére. A megyének is nevet adó település története a honfoglalás előtti időkre nyúlik vissza. Jelentősége folyamatos, mivel okleveles adatok bizonyítják, hogy az Árpád-kor elején a már meglevő királyi vár köré szerveződött meg a várispánság, a királyi vármegye. A török idők alatt a hadiszerencse forgandósága által többször gazdát cserélt a vár, végül 1685-ben egy villámcsapás felrobbantotta a lőporraktárt, a romossá vált várból a török kivonult. A Rákóczi szabadságharc alatt a kurucok megpróbálták helyreállítani a várat, de a labancok közeledtére elmenekültek a várból és lerombolták a falakat. Manapság a romjaiban is fenséges vár turista látványosság, bástyáiról gyönyörű kilátás nyílik a Börzsönyre és a Cserhátra. Napjainkban Nógrád a Cserhátba igyekvő Kéktúrázók kedvelt kiindulópontja.



JÓ PÁSZTOR APARTMAN HÁZ

Örömmel adhatjuk hírül, hogy 2014 márciusában megnyílt Nógrádban a Jó Pásztor Apartman ház a Nógrádi Nagyboldogasszony Alapítvány kezelésében. A három napraforgós ház festői környezetben, a nógrádi vár közelében, a római katolikus templom szomszédságában biztosít szállás lehetőséget 4 szobában 10 fő részére. A házhoz tartozik egy hatalmas terasz és egy gyönyörű füves kert, ahol sátorozásra is lehetőség nyílik. Mielőtt Nógrádból tovább indulnánk, töltsük meg kulacsainkat a falu középen fakadó Margit forrás jóízű vizével, mert következő napraforgós szálláshelyünkig 38 kilométert kell gyalogolnunk, mire a jelentős történelmi múlttal rendelkező Alsópeténybe érünk.



A CSERHÁT KIS SVÁJCA

A cserháti dombok között megbújó Alsópetényt sokszor a Cserhát kis Svájcaként emlegetik, tegyük hozzá nem minden alap nélkül. A település birtokosa 1507-től 1541-ig Werbőczy István volt, aki országbíróként itt alkotta meg legjelentősebb művét, a Hármaskönyvet, amely jószerével egész 1945-ig a nemesség „bibliája” volt. Alsópetény látképét alapvetően meghatározza a Templomdombon épült gótikus római katolikus templom, a mellette levő barokk templomtorony, és az itt levő hatalmas gránit emlékmű, a Werbőczy gúla. Alsópetény nemesi múltjára emlékeztet a barokk Prónay-kastély és az Andreánszky-kúria. A nagy gondossággal felújított Prónay-kastély napjainkban az idegenforgalom szolgálatában áll, hozzájuk tartoznak a Templom-dombbal szembeni utcában található napraforgós házak.



NAPRAFORGÓS HÁZAK ALSÓPETÉNYBEN

A négy napraforgós Levendula-ház nevét a kertjében található levendula ültetvényekről kapta. A négy szobából álló, nyolc főnek szállást biztosító vendégházban jól felszerelt konyha várja a vendégeket. A Levendula-házzal szemben napjainkban kerül átadásra a Zsálya-ház, ahol hét férőhely várja a turistákat, a négy napraforgós házhoz tartozó zöldfelület pihenőkertül szolgál majd. Pár házzal feljebb találjuk a négy napraforgós Körte-fa házat, melynek udvarán körtefa magaslik és termi zamatos gyümölcsét. A három szobás, hat férőhelyes házhoz jól felszerelt csikótűzhelyes konyha is tartozik, ahol elkészíthető a kompéros leves, a nánicka és a didelle, melyeknek elkészítési módját az üzemeltetők szívesen a vendégek részére bocsájtják. Alsópeténytől mindössze 10 kilométert kell gyalogolnunk, hogy Kétbodonyba érjünk, ahol a négy napraforgós Kétbodonyi Horgász Vendégház két szobájában hat fő találhat kényelmes szállást a fűtés nélküli időszakban.



NEMESI KASTÉLYOK CSERHÁTSURÁNYBAN

Kétbodonytól a kék jelzést követve egy napi járásföldnyire (25 kilométer) találjuk Cserhátsurányt. Cserhátsurány cser előtagja cserjés, bokros helyet jelent, a szláv surány szó pedig a valamihez tartozást fejezi ki. Cserhátsurány a középkorban a Csór nemzetség birtoka volt, emléküket őrzi a falu fölött magasodó gótikus templom. Egykor a település a nemesség kedvelt tartózkodási helye volt, ezt bizonyítja a kulturális kategóriába tartozó, ma is meglevő Jánossy kastély, a Simony kastély, a Sréter kiskastély, a Majláth kastély és a Lóránt kúria. A település központjában a négy napraforgós Flamingó Vendégház várja a Kéktúrázókat is, ahol három szobában kilenc fő találhat kényelmes szállást. A szálláshoz tartozó konyhában saját ételek készíthetők, az ételek elkészítéséhez tartozó élelmiszerek vásárlását az üzemeltető igény szerint vállalja.



CSERHÁTSURÁNY GYÖNGYSZEME

A közelmúltban nyitotta meg kapuit Cserhátsurány gyöngyszeme, a négy napraforgós Jó Palócok Vendégház, amely a falu utolsó portájától másfél kilométerre, gyümölcsfák között és halastó mellett található. Az elegáns Vendégház négy két ágyas szobával, pótággyal, 8+4 férőhellyel rendelkezik. A téli hidegben és a nyári kánikulában a Vendégház lakói a Wellnes részben találhatnak felfrissülést. Az eldugott házhoz egy 3000 négyzetméteres vízfelületű tó tartozik, amely egész évben a vendégek rendelkezésére áll, itt lehetőség nyílik csónakázni, fürdeni, horgászni. Cserhátsuránytól vezető kék jelzésű útvonalon nyolc kilométert gyalogolunk, s máris Nógrádsipeken vagyunk, ahol a falu feletti domboldalon a négy napraforgós Cserhát Vendégház az idén nyártól öt szobában tíz férőhellyel várja a turistákat.



HOLLÓKŐ A VILÁGÖRÖKSÉG RÉSZE

Nógrádsipektől mindössze tíz kilométert megyünk, míg a Világörökség részéhez tartozó Hollókőre érünk, ahol az Ófaluban található Kemencés Vendégházban pihenhetjük ki fáradalmainkat. A házikó két szinten várja vendégeit, alsó szinten jól felszerelt konyhasarokkal, két fürdőszobával, valamint szép kilátással a Cserhát lankáira. A négy napraforgós ház húsz fő befogadására alkalmas, igényelhető reggeli, félpanzió vagy akár teljes ellátás is. Mielőtt folytatnánk utunkat, érdemes körülnézni a faluban. A fatornyos, zsindelyes templom körül keskeny, nadrágszíj telkeken sorakoznak a jellegzetes, fehérre meszelt, tornácos, deszkamellvédes, kontyolt palóc parasztházak. Az Ófalu 67 védett, szemet gyönyörködtető háza 1987 óta a Világörökség része, Hollókő volt az első falu az egész világon, amely kiérdemelte ezt a címet. Hollókői sétánk megkoronázása a falu szélén álló, felújított vár felkeresése. A vár bástyáiról –akárcsak Nógrádon- gyönyörű panoráma nyílik a környékre.



FELSŐTOLDTÓL MÁTRAVEREBÉLYIG

Hollókő szomszédságában találjuk Nógrád megye egyik legkisebb települését, az alig 130 lelket számláló Felsőtoldot. Az aprócska falu megtartotta a múlt században kialakult fésűs faluszerkezetét, a keskeny utcák a domborzathoz alkalmazkodva kanyarognak. Itt csendes, igazi falusias környezetben várja a turistákat a négy napraforgós Felső Fogadó. A kétszintes vendégház alsó szintjén nagy, közös terem található konyhasarokkal, a felső szinten pedig nyolc két ágyas, erkélyes szoba várja a vándorokat. Felsőtoldtól Mátraverebélyig még 28 kilométeren keresztül járhatjuk az Országos Kéktúra cserháti szakaszát, útközben érintjük a szép kilátást nyújtó Tepke-hegyi kilátót, ahonnan csodálatos panoráma tárul szemünk elé. Vándorlásunk betetőzéseként a mátraverebélyi Szentkútnál érinthet meg a hely szelleme, valamint felüdülhetünk a Szent László hasadékban fakadó források hűs vizétől. Mátraverebélynél búcsút intünk az Országos Kéktúra cserháti szakaszának, a további gyaloglásra már a Mátrában kerül sor. A cserháti napraforgós vendégházakról (és a nem napraforgós vendégházakról is) a www.fatosz.eu honlapon kaphatunk tájékoztatást.

Polgár Zoltán
(2015.03.17.)


Kezdő oldalra

vissza