A Csokonai Nemzeti Színház






A Városháza






Református Nagytemplom






A Déri Múzeum






Debreceni Egyetem






Kerékpárosok a Nagyerdőben






Kerékpáros csoportkép






Az új kerékpárúton






Debreceni kerékpárút térkép






Kezdő oldalra

vissza

Debrecenben a rendszerváltás óta folyamatosan épülnek a bel-és külterületi kerékpárutak. Ebben az évben Európai uniós támogatással tovább bővül Debrecen kerékpárút hálózata, a város önkormányzata a kerékpárút hálózat fejlesztésére fél milliárd forint pályázati támogatást nyert. A meglevő útszakaszok összeköttetéseinek kialakításával a város területén összefüggő kerékpárút hálózat jön létre. Az uniós támogatás segítségével 9 szakaszon, közel 20 kilométer hosszan egyesített gyalog-és kerékpárút épül, amely egyrészt a helyi lakosság alternatív közlekedését biztosítja, másrészt lehetőséget teremt a turisták részére a város kerékpáron történő felfedezésére, bejárására. Az újabb szakaszok megépülésével 80 kilométerre bővül a kerékpárút hálózat.



A projektnek köszönhetően többek között a debreceni Nagyállomástól a Nagyerdei parkig kerékpározhatunk, úgy, hogy közben megtekinthetjük az útba eső látnivalókat. Az új kerékpárút könnyebbséget jelent azoknak a kerékpáros turistáknak, akik vonattal érkeznek Debrecenbe, mivel az állomáshoz közeli Sumen és Klaipeda utcákon kialakított új kerékpárút hálózat a már meglevő Burgundia utcában levő kerékpárútba vezet. A kerékpárút érinti a barokk és copf stílusú Szent Anna plébániatemplomot, amelyet 1993-ban II. János Pál pápa székesegyházi rangra emelt. A templomban egyháztörténeti kiállítást láthatunk, s megtekinthetjük a torinoi lepel hiteles másolatát. Egy kis kitérővel felkereshetjük a Csokonai Nemzeti Színházat, amely az ország egyik legszínvonalasabb vidéki színháza, itt egykor olyan színésznagyságok játszottak, mint Blaha Lujza, Honthy Hanna, Latinovits Zoltán és Mensáros László. A romantikus épület homlokzatát görög múzsák és jeles magyar költők szobrai díszítik. A színházhoz közeli régi Városháza Debrecen egyik legjellegzetesebb klasszicista stílusú épülete, az 1848-49-es szabadságharc idején itt lakott Kossuth Lajos családjával, az épületben található titkos levéltárban őrizték a magyar Szent Koronát.



A Városházától látszik már a Kossuth teret uraló Debreceni Református Nagytemplom. A Kossuth térre érve érdemes kerékpárunkat letenni, mivel itt kis területen bőséges látnivalókban lehet részünk. Debrecen jelképe az ország legnagyobb református temploma, 1849. április 14.-én Kossuth Lajos itt olvasta fel a Függetlenségi Nyilatkozatot. A klasszicista stílusú templom 2013 óta nemzeti emlékhely. Ha jól választjuk meg kerékpározásunk időpontját, akkor a Nagytemplom előtti téren minden évszakban gasztronómiai élvezetekben lehet részünk: áprilisban a Mangalica Napok, júniusban a Debreceni Pulykanapok, szeptemberben a Töltött Ételek, Magyar Borok Hétvégéje, novemberben a Márton napi Libalakoma Egri Borcsillagokkal, míg karácsonykor a Halvasárnap zárja le a gasztronómiai rendezvények sorát.



A gasztronómiai élvezetek után érdemes felmennünk a Nagytemplom timpanonja mögötti acélhídra, ahonnan nagyon szép látvány nyílik a városközpontra. Ide látszik az Arany Bika-szálló, amelyet első olimpiai bajnokunk, Hajós Alfréd tervezett. Kissé távolabb a csonka tornyú református Kistemplomban és a régi Megyeháza szecessziós épületében gyönyörködhetünk. A Nagytemplom mögötti Emlékkert túloldalán a neoromán stílusú Református Kollégium zárja le a teret. A Nagytemplom és a Református Kollégium közötti Emlékkertben Bocskai István szobra és a 40 protestáns lelkipásztor gályarab emlékoszlopa emlékeztet Debrecen múltjára. Innen a botanikai ritkaságnak számító 200 éves líciumfa mellett megyünk a közeli Déri Múzeumba, ahol Munkácsy Mihály Krisztus trilógiája ejti ámulatba a látogatót. A Déri Múzeum melletti Modem Közép-Európa egyik legmodernebb művészeti központja.



Innen újból kerékpáron folytatjuk utunkat a most átadott kerékpárúton, ami az Egyetem sugárúton halad a Debreceni Egyetem Főépületéig Az eklektikus-barokk főépület ad otthont hazánk legnagyobb egyetemének. A főépület mögötti botanikus kertben trópusi növényritkaságokban gyönyörködhetünk. A Debreceni Egyetemtől rövid úton a Nagyerdei parkhoz gurulhatunk, s máris az ország első természetvédelmi területén járunk. A hatalmas tölgyfákkal tarkított Nagyerdőben az Aquaticum Gyógy-és Fürdőközpont, Vidámpark, Állatkert, Csónakázótó, és a nemrégen átadott modern Nagyerdei Stadion várja a turistákat. A kerékpározás és a szabadban töltött nap után bizonyára jól esik a hangulatos sétányokon található éttermek egyikében elkölteni egy finom vacsorát. Végezetül jó tudni, hogy a helyi turisztikai információs irodában új kerékpáros turisztikai szolgáltatással és hasznos információkkal várják a látogatókat.



Polgár Zoltán
(2014.11.02.)


Kezdő oldalra

vissza