A barlang névadója a szúros csodabogyó






készülődés a bázisnál






Útban a barlang felé






Pele apó tanösvény táblája






Eligazítás a barlangnál






A barlang bejáratában






Az Óriás teremben






A barlangban






Pihenő a barlangban






Cseppkövek a barlangban






Függőcseppkövek






Kilátás a Tanúhegyekre







Kezdő oldalra

vissza

A Tapolcai-medence peremén elhelyezkedő Balatonedericset a Nyugat-Balaton kapujának is nevezik. A település geológiai nevezettessége az Ederics-hegy csúcsához közeli, sziklakibúvásokkal tagolt szálerdőben nyíló Csodabogyós-barlang. A Csodabogyós-barlang nevét a szúrós csodabogyó (Ruscus hypoglossum) örökzöld törpecserjétől kapta, melynek virágai, piros termései a levélnek látszó képletek közepén fejlődnek. A szúrós csodabogyó a mészköves talajt és a mediterrán jellegű klímát kedveli, ezeket mind megtalálja az Ederics-hegy oldalában.



A CSODABOGYÓS-BARLANG KELETKEZÉSE

A Csodabogyós-barlang a hazai tektonikus barlangok egyik legszebb példája, járatai a földszerkezeti mozgások következtében jöttek létre a 230 millió éves Edericsi mészkőben. Ez a földrajzi képződmény a Thetys tenger trópusi vizében felépült, kilométeres zátonytest maradványa. A barlang párhuzamos, illetve egymással szöget bezáró hatalmas hasadékok, aknák és termek labirintusából áll. A szűkületekkel tagolt, tágas hasadékaknák némelyike 40-50 méter mélységű. A fokozottan védett barlang Magyarország tízedik, a Dunántúlnak pedig a hatodik leghosszabb barlangja. A barlang jelenleg ismert járatainak hossza összesen 5200 méter, mélysége 121 méter. A járatok hossza még növekedhet, mivel a szomszédos, 330 méter hosszú és 50 méter mély Szél-lik barlangjáratait a Csodabogyós járatai 25 méterre közelítik meg, közös légáramlási rendszert alkotva. Télen a külszíni hideg levegő az alacsonyabb szinten nyíló Szél-likon áramlik be és a Csodabogyós bejáratán távozik messziről látható gőzoszlop formájában.



FÜGGŐKERT A HEGY GYOMRÁBAN

A barlang belső szakaszainak hőmérséklete télen-nyáron 9,5 C°-os, a relatív páratartalma pedig 100%-os. Egyes szakaszokon (Függőkert, Meseország) sok és változatos képződményt csodálhatunk meg. A Függőkertben és a Meseországban több száz cseppkőlefolyást, állócseppkövet és áttetsző szalmacseppkövet láthatunk. A nagy felületeket beborító cseppkőlefolyások mellett íves zászlók, borsókövek, és különlegesen csavarodott formájú heliktitek is díszítik a barlangot. Több felé fehér bevonatot alkotó hegyitej (montmilch) is kialakult.



A Csodabogyós-barlang feltárása az 1970-es években kezdődött, ekkor mindössze 30 méter hosszig jutottak el. Az 1990-es évektől új lendületet vett a feltárás, a máig tartó kutatásoknak köszönhetően érte el a több mint 5 kilométeres hosszúságot, amihez nem csekély 121 méteres mélység társul. A Csodabogyós-barlang méreteiből, látványos formakincséből, viszonylag könnyen járható jellegéből adódóan kiválóan alkalmas a tanbarlang szerepre valamint az érdeklődők számára rövidebb, vezetett barlangtúrára. A vezetett barlangtúráknál figyelembe kell venni, hogy a tömegturizmus számára megnyitott barlangoktól eltérően itt nem mindig fogunk felegyenesedve járni, néhol négykézláb vagy hason csúszva tudunk előre haladni, a szakképzett kísérők természetesen segítenek, ha éppen elakadnánk. A barlang nincs kivilágítva, a barlanglátogatás előtt a fogadóbázison védősisakot, nagy fényerejű fejlámpát és barlangászoverallt biztosítanak. A veszélyes szakaszokon a látogatók biztonságát szolgáló eszközöket építettek ki (létrák, kapaszkodókötelek, lépőcsavarok).



ALAP ÉS EXTRÉM BARLANGTÚRA

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósággal szerződésben álló G.Explorer Turisztikai kft. szakképzett és tapasztalt barlangi túravezetőivel kétféle barlangi túrán vehetünk részt. Az Alaptúra hossza kb. 400 méter, a bejárásához szükséges idő 1,5-2 óra. A túra keretében a barlang bejáratától először a Poroltóba jutunk, majd a Váróterem- Satu terem- Elosztó- Rövidítő-átjáró- Óriásterem- Meseország- Szülőlyuk- Ötös terem –Függőkert következik, majd visszafelé ugyanezt az útvonalat járjuk be. A túránk során érintett helyek elnevezései tükrözik a látottakat (és tapasztaltakat), így a Meseországban és a Függőkertben csodálatos cseppkövekben gyönyörködhetünk, míg az Óriásterem a barlang egyik legnagyobb, igen látványos terme, a Szülőlyukban pedig megtapasztalhatjuk a világrajövetel küzdelmeit… Aki az Extrém túrát választja, az kb. 900 méter hosszra számíthat, ennek végigjárása 3,5-4 órát vesz igénybe, ez a barlangtúra a jó fizikai erőnlétű kalandkedvelőknek ajánlott.



HASZNOS INFORMÁCIÓK

A barlangot nem lehet gépjárművel megközelíteni, a kalandtúrához hozzátartozik az a kb. 40 perces gyaloglás, amelyet a bázistól a barlang bejáratáig teszünk. Az erdőben tett túra együtt indul a Pele apó tanösvénnyel, amely Balatonedericstől Balatongyörökig 38 állomást érint. Az állomásokon élvezetes stílusban megírt tájékoztató táblák segítségével ismerkedhetnek meg a gyerekek a bejárt útvonal természeti értékeivel. A csodabogyót bemutató tábla például így kezdődik: -Nézd Nagyapó. Milyen szép piros golyót találtam az erdőben, ilyet még nem láttam, képzeld, egy levél közepéből nőtt ki. –Ha egy kicsit csendben leülsz, akkor elmesélek erről a golyóról egy érdekes történetet… és ezután Nagyapó elmesélte a csodabogyó történetét. A kiinduló bázis gyalogosan megközelíthető az Afrika Múzeum parkolójától, vagy gépkocsival a 71-es úton található Agip benzinkút közeléből induló murvás úton. Jól tesszük, ha nem gépkocsival megyünk a bázisra, hanem a murvás úton gyalogolunk, mivel útközben páratlan kilátás nyílik a tanúhegyekre, így a Szent György-hegyre, a Gulácsra, Szigligetre és a Badacsonyra, melynek lába a Balaton víztükrébe simul.

Polgár Zoltán
(2013.05.30.)


Kezdő oldalra

vissza