Óbudai Bornapok, borpavilonok
Óbudai Bornapok, Krúdy a bornapokon
Junibor és Gasztroünnep, esti hangulat
Junibor és Gasztroünnep, borpavilonok
Őszi Nyitott Balaton, szőlők között
Őszi Nyitott Balaton, pihenés a Homola Pincészetnél
Szentendrei Jazz-és Borfesztivál, Rác Ürmösök
Szentendrei Jazz-és Borfesztivál, délutáni hangulat
Itt van az ősz, itt van újra, s ha itt van, akkor kezdődik a szüret a bortermő vidékeken. Amíg a leszüretelt szőlőből újbor lesz, addig bizony még várni kell. Szerencsére az elmúlt évek bortermése ott sorakozik a borászatokban és a borospincékben, arra várva, hogy a borkedvelők poharába kerüljenek. Alkalom bőven akad, köszönhetően az ősszel sűrűn rendezett borfesztiváloknak és rendezvényeknek is. A már lezajlott borral kapcsolatos rendezvények közül néhányat meglátogattunk.
V. Óbudai Bornapok
Az V. Óbudai Bornapokat 2017. szeptember 22-24. között tartották az óbudai Fő téren. A macskaköves, tágas Fő tér a múlt század hangulatát idézi, amikor a környező hegyvidék lankáin termett borokat kínálták a kockás abroszos kisvendéglőkben. A háromnapos borünnep alatt közel harminc pincészet borait lehetett végigkóstolni. Az ínyencek mindig is törekedtek arra, hogy a finom falatokkal harmonizáló bort fogyasszanak. A Fő tér melletti „Esernyős” téren bőven volt ételválaszték, így például óriáspalacsinta, erdélyi kürtős kalács, töki pompos és persze sajtok is, amik szinte elválaszthatatlan részei a boros rendezvényeknek. A falatozás és a borozgatás közben élvezhettük a színpadon zajló kulturális programokat. Krúdy Gyula, a híres óbudai novella-író Fő téri borozgató szobra méltó hátteret biztosított az Óbudai Kulturális Központ által szervezett Óbudai Bornapoknak.
V. Junibor és Gasztroünnep
Szeptember 28 és október 1. között került sor a pesti Bazilika előtti Szent István téren az V. Junibor és Gasztroünnepre, ahol jelen volt 33 család 40 borásza, szinte az összes borvidéket képviselve. De mit takar a Junibor elnevezés? A Junibor –Fiatal Borászok Egyesülete 2008-ban alakult, eredetileg 40 év alatti borászokat tömörít meghívásos alapon, a tagok szavaznak az új tagok felvételéről minden évben. A Juniborászok között vannak sokadik generációs borászok, akik borász családban születtek, de olyanok is, akik maguk kezdtek bele a szőlőtermesztésbe. A Junibor több mint egy egyesület, mivel baráti társaság is. Legfontosabb számukra, hogy segítsék egymást és ezáltal egyre jobb borokat készítsenek. A Junibor és Gasztroünnep sikerének részesei a VINCE magazin és a DiVino borbárok, ahol csak a Juniborászok válogatott borai kaphatók. A Bazilika előtti Szent István tér turistacentrum, mivel a magyar és a külföldi turisták előszeretettel keresik fel a látványos és hangulatos teret. A tér közepén elhelyezett hosszú padokon az ínycsiklandó ételek mellett sűrűn sorakoztak a fehér, a rozé vagy éppen a vörös borral töltött poharak. A Junibor rendezvény külön előnye, hogy a jelenlevő szép számú külföldi turista megismerte a kiváló magyar borokat, jó hírét pedig magával vitte hazájába.
IV. Őszi Nyitott Balaton túra
Szeptember utolsó szombatján a Balaton Riviéra Turisztikai Egyesület túrára invitálta a természetjárókat. Az Őszi Nyitott Balaton elnevezésű túra 30 kilométeres távján a gyakorlottabb turisták indultak, míg a 15 kilométeres távon lehetőség nyílt a kényelmes sétára és hosszasan gyönyörködni a Balaton Riviérában, ami magában foglalja Felsőörsöt, Alsóörsöt, Lovast, Paloznakot és Csopakot. A Balatoni Riviérának nem csak a környezete gyönyörű, hanem kiváló bortermő vidék is. Az Őszi Nyitott Balaton túra útvonalán az ellenőrzőpontok pincészeteknél voltak, ahol lehetőség nyílott megkóstolni a minőségi balatoni borokat. A túra mindkét távja a felsőörsi Gelléri pincétől indult, ahonnan rövidesen a levendulával borított Levendula Pincéhez érkeztünk, majd az alsóörsi Présház borozó következett. A családias hangulatú paloznaki Papa borozójában aranyérmes borokat kóstolhatott a borkedvelő turista, vagy ha szomjas volt, akkor jó fröccsel olthatta szomjúságát. Papa borozójától az Olaszrizling tanösvény vezetett a Homola Pincészethez. Az 1,5 kilométer hosszúságú tanösvény végig szőlők között vezet, ahol a világ egyik legszebb táján sétálhatunk, útközben szinte páratlan panorámában gyönyörködhetünk és egészséges, friss levegőt élvezhetünk. A Homola Pincészet a túra egyik felejthetetlen állomása, egyrészt zamatos borokat ihattunk, másrészt az innen nyíló balatoni panoráma egyszerűen lenyűgöző. A kényelmet szolgálták a Pincészet körüli réten sorakozó nyugágyak, ahol borospohárral a kezében jó néhány turista megpihent. Nehezen akaródzott innen tovább menni, de várt ránk a körpanorámás csopaki Jásdi Borterasz. A Jásdi Borterasztól Csopakon átgyalogolva, a Balaton-felvidéki Kéktúra útvonalát követve értünk a reprezentatív Szent Donát Borházhoz, majd a Petrányi Pince következett, ahonnan már közel volt a cél: a Söptei Pincészet, akik büszkék lehetnek a 3 Grácia díjnyertes boraikra, mivel a három boruk (Hangulat, Kései Sárgamuskotály, Harmónia) 2017-ben a Bordeaux-i nemzetközi borversenyen érte el világra szóló sikerét. A 15 kilométeres távon indulóknak itt volt a cél, a 30 kilométeres távot vállalók innen a környező erdőket-mezőket érintve értek vissza a felsőörsi rajthelyre.
V. Szentendrei Jazz-és Borfesztivál
Szentendre a középkorban híres volt borászatáról, ami a törökök elől menekülő rácoknak (szerbeknek) köszönhető. A Szentendrén letelepedett rácok nagy része szőlőműveléssel foglalkozott, a kadarkát rác és dalmát telepesek honosították meg a vidéken. A szentendrei vörösbort adó szőlőt is rácok telepítették az izbégi völgyben, így kezdődött el Magyarországon a vörös borok „rác módon”, azaz kádon, héjon történő erjesztése. A régi szép idők emlékei ma is láthatók: a Dézsma utcában áll a „Szőlősgazdák keresztje”, a Belgrád székesegyház múzeumának egyik látványossága pedig a szőlőfürtös ikonoszlop. Sajnos a virágzó szőlőtermelésnek az 1882-es filoxéra járvánnyal vége szakadt. 2017 szeptemberének utolsó hétvégéjén ötödik alkalommal került megrendezésre a Szentendrei Jazz-és Borfesztivál, ahol a történelmi belváros sétáló utcáján felsorakozó boros pavilonok mellett a szentendrei kötődésű borászok és borkereskedések a belvárosi házak tematikusan kialakított udvaraiban várták a borok kedvelőit. Az udvarokban a régi szentendrei borkultúra elevenedett meg, itt kapott helyet a Kadarka Kör programja és a Rác Ürmös kóstoló. A Szentendrei Rác Ürmös története a XVII. századig nyúlik vissza, amikor a török elől menekülő rácok Szentendrére hozták a rác ürmös bor receptjét. A Szentendrei Rác Ürmös ízvilágát a kadarka és a meghatározó fehér ürömfű mellett több, a népi gyógyászatban használt gyógynövény adja. 2011-ig kellett várni, hogy a szentendrei borospincék mélyén szunnyadó rác ürmös újból a felszínre kerüljön és a Szentendrei Borfesztiválon élvezni lehessen különleges ízvilágát. A régi időket hivatott feleleveníteni a Szentendrei Kadarka Kör, amikor három borszakértő társaságában a szekszárdi Schieber Pincészet díjnyertes sillere, az Abrakadarka és több borkülönlegesség várta a borbarátokat. Egy 1833-as kiadású vaskos könyv megsárgult lapjain olvasható, hogy a szentendrei Kőhegy lankáin kiváló minőségű borszőlő terem. Így volt ez a filoxéra járvány megjelenéséig, ezután a szentendrei bortermelés szinte teljesen megszűnt. A Borfesztiválon megjelent Kőhegyi bor célja az, hogy a több mint 100 éves álmából felébressze a szentendrei szőlészeti és borkultúrát.
Polgár Zoltán
(2017.10.03.)