Patricius Borház







Patricius Szőlőbirtok







Furmint a Szőlőbirtokon







A Borház zászlósbora a Katinka







Gál Péter helyettes államtitkár







Kékessy Dezső tulajdonos







Dr. Molnár Péter birtokigazgató







Díjátvétel után







Ismerkedés a Patricius pincészettel







Kezdő oldalra

vissza

„Az Év Pincészete” cím egy olyan bortermelő gazdasági társaság kollektív teljesítményét díjazza, amely az országban és külföldön a magyar bor, a borkultúra és a kulturált borfogyasztás széles körű népszerűsítéséért tartósan eredményesen tevékenykedik. Az év pincészete kitüntető címet 2002-ben alapította a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, a Magyar Bor Akadémia és a Magyar Szőlő és Bortermelők Szövetsége. 2016-ban már tizenötödik alkalommal adták át a megtisztelő címet, amit a Tokaj-hegyaljai borvidék Patricius Borháza érdemelt ki.



A PATRICIUS BORHÁZ TÖRTÉNETE

A Patricius Borházat a Kékessy család alapította 1999-ben. Bodrogkisfalud határában fekvő I. osztályú történelmi dűlőkben 85 hektáron termelik a borvidékre jellemző szőlőfajtákat –a furmintot, hárslevelűt, sárgamuskotályt, zétát és a kövérszőlőt. A társaság szőlőbirtokai öt település 7 dűlőjében találhatók. A Borház filozófiájának fontos része, hogy becsben tartja Tokaj-hegyalja tradícióit, ennek alapját lerakták a Kékessy család felmenői, akik már a XVIII. században ismert szőlőbirtokosok voltak. A Borház Bodrogkisfaludon a Várhegy-dűlőben épült fel, az egykori uradalmi présház átalakításával. Ez az épület volt egykor a Rákóczik, a Széchenyi- Falkensteinek és még jó néhány nemesi család birtokában is. Ennek a meglevő épületnek a megtartásával új, korszerű birtokközpont épült 2005-ben. A háromszintes, földbe süllyesztett, modern és korszerű borászati feldolgozóban a szőlő legkíméletesebb feldolgozását lehetővé gravitációs technológiát alkalmazzák. Az egyes szinteken zajlanak a különböző munkafolyamatok. Az első szinten a szőlő átvétele, mérlegelése, válogatása, bogyózása és héjon áztatása, a második szinten a kíméletes préselése, míg a legalsó szinten az acéltartályos és hordós érlelés. A borászati feldolgozó jól illeszkedik a birtok szimbólumának tekinthető verandás Borházhoz.



SZÁRAZ BOROK, KÉSŐI SZÜRETELÉSŰ BOROK ÉS ASZÚ

A Borházat látványos szőlőültetvények veszik körül, nem véletlen, hogy a pincészet 2013-ban megkapta a „Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka” címet. Bor választékukban három kategória található: száraz borok, késői szüretelésű borok és aszú található, melyeknek értékeit a vulkanikus talaj ásványossága és a fajták egyedi ízei adják. Az első száraz furmintot 2005-ben, az első sárgamuskotályt 2008-ban, az első hárslevelűt 2009-ben készítették. Említésre méltó, hogy az első késői szüretelésű boruk 2003-ban készült, amely nevét Kékessy Dezső lányáról, Katinkáról kapta. Aszúboraikat 2,5-4 éves fahordós érlelés után palackozzák. A Patricius borok egyediségét és minőségét jól jelzi, hogy a világ nagy borversenyein eddig több mint 30 aranyérmet szereztek.



A MAGYAR BOR MÚLTJA, JELENE ÉS JÖVŐJE

„Az Év Pincészete” 2016 díj átadásra október 20.-án került sor a Patricius Borházban. Az ünnepséget Nyikos István, a Bacchus Arts Stúdió kft. vezetője nyitotta meg, majd vezette le az eseményt. A díjátadón részt vettek a Koch Borászat és a Frittmann Borászat tulajdonosai is, akik 2014-ben és 2015-ben nyerték el „Az Év Pincészete” kitüntető címet. Dr. Molnár Péter birtokigazgató beszédében elmondta, hogy a Patricius a tokaji borvidék egyik meghatározó borászata, a borkészítésen túlmenően aktívan vesznek részt a térség kulturális életének szervezésének. Gál Péter eredetvédelemért felelős helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a hagyományok adta lehetőségek kihasználásában példaértékűnek nevezhető a Patricius Borház teljesítménye. Szőke Sándor, a Magyar Szőlő-és Bortermelők Szövetsége alelnöke méltatta a Patricius birtokon folyó kimagasló szakmai munkát, amely megmutatja, hogy a magyar bornak nem csak múltja és jelene, de jövője is van. Kékessy Dezső, a Patricius borház tulajdonosa örömmel nyugtázta, hogy jól döntött a 90-es évek végén, hogy belevágott a borászatba. Beszédében elmondta, hogy díjak és elismerések sokat segítenek ugyan, de az igazi mérték az emberek és a piac ítélete, ez a visszajelzés a legfontosabb számukra.




Polgár Zoltán
(2016.10.25.)


Kezdő oldalra

vissza