A II. Bormedencének a Nemzeti Múzeum adott otthont
Szabó pincészet Dél-Baranyából
Hangulatkép a II. Bormedencéről
Koch borászat a Duna Borrégióból
A II. Bormedence díszvendége Badacsony-Szent György-hegy
A II. Bormedence díszvendége Badacsony (Málik pince)
A II. Bormedence díszvendége Bereg-vidék (Sass pince)
Hegedűs pincészet borai Erdélyből (Érmellék)
A Kárpát-medencében sok, változatos borvidék található, közös jellemzőjük, hogy a borok és a borászok összefüggő egységet képeznek. Ennek az egységnek a kifejezésére hívták életre a Bormedencét, melyet 2018. október 27.-én második alkalommal rendezett meg a „Borra magyar! Egyesület” és a Kárpát-medencei partnerszervezetei a Magyar Nemzeti Múzeumban. A nemzeti borünnepnek tartott Bormedence célja a Kárpát-medencei borkultúra képviselete, a régiókon átnyúló kapcsolatok erősítése. A Bormedence kiváló alkalom arra, hogy az anyaországi és a határontúli borászok tapasztalatot cseréljenek, valamint bemutassák boraikat és találkozzanak a borkedvelő közönséggel.
A borkóstolás sétálókóstoló keretében valósult meg, közel 50 kiállító közreműködésével, anyaországi és külhoni meghívottakkal. A sétálókóstoló keretében 14 történelmi régió 150 tétele korlátlanul kóstolható volt, így elmondható, hogy a Kárpát-medence legtöbb borvidéke bemutatkozott. Hagyományteremtő céllal minden évben kiválasztanak egy-egy külhoni és belföldi települést vagy borvidéket, akik a rendezvény díszvendégei. 2017-ben a díszvendégek a partiumi Érmellék és a tokaji Abaújszántó voltak, míg idén a külhoni díszvendég Bereg-vidéke (Kárpátalja), a belhoni díszvendég pedig Badacsony és Szent György-hegy volt. Az idei Bormedence kiemelt eseményén a száz éve született híres egri bornemesítőről, Csizmazia Darab Józsefről emlékeztek meg, melynek során az általa keresztezett szőlőfajtákat (turán, néro, bianca, medina stb.) külön kóstolón mutatták be.
A Bormedence Boregyetem mesterkurzusainak középpontjában a hagyományos Kárpát-medencei szőlő és borfajták álltak, így a vulkánikus Badacsonyi Kéknyelű és társai, valamint Mátyás király kedvelt bora, a Fekete Leányka. A rendezvényen a borok kóstolása közben Kárpát-medencei zenei produkciókat hallgathattunk. Felvidék/Szent György-hegyről Szarka Gyula, a Ghymes együttes frontembere és társai adtak elő bordalokat, Kárpátaljáról pedig Sodró zenekar muzsikált. A Bormedence programsorozat részeként elkészül a Kárpát-medence bora©, amely kiemelkedő borászok hagyományos fajtákból készített közösségi bora lesz. A borászok és a szakmai meghívottak kóstolás alapján döntik el, hogy melyik Balatonfelvidéki stílusú olaszrizling-furmint házasítás lesz 2018-ban a Kárpát-medence bora©. A bor először a 2019-es Bormedence őszi rendezvényén lesz kóstolható. Utólag elmondható, hogy igazi borünnep volt a Bormedence, a nagy érdeklődésre jellemző, hogy az elővételes jegyek mind elfogytak.
Polgár Zoltán
(2018.11.02.)